Utmattningsskolan släpper Medberoendekursen den 27 sept 2016

lh

Forskning har visat att de vi kallar för ”medberoende” är lika stressade som människor som befinner sig i ett krig. Det är ett psykiskt tillstånd och stresshormonerna slår på i ett, och de medberoende kallas också ofta för ”utmattade” och de blir fysiskt sjuka slutligen.

bottenI skolan skiljer vi mellan de som i sin botten har förgiftning och inflammationer och de medberoende.

Kursen bygger på succéboken ”Botten upp – en bok om att leva i närheten av alkoholproblem” som utkom på Rabén&Sjögrens Bokförlag i slutet av 80-talet.

Boken är faktagranskad nu 2016 av proffs, som har meddelat att den håller än, och läsare hör av sig mellan varven och har gjort så i snart 30 år. Det är svårt att få tag på den, och många har bett mig ge ut den igen. Nu kommer den åtminstone som kurs.

botten2

 

 

beroendelinjen

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.