Husapoteket; Högintressanta Camu camu

o-camu-camu-powder-facebookCamu camu är en av världens mest C-vitaminrika källor som innehåller 60 ggr så mycket C-vitamin som en apelsin. De är även en bra källa till kalcium, kalium, järn, riboflavin, niacin, fosfor och betakaroten. Camu Camus smak kan beskrivas som en syrlig citrussmak. (Det finns 200 citrusfrukter i världen, säger man på Cypern, och vi i norr känner till kanske tio?)

Traditionellt sett så har Camu Camu använts för att stödja immunförsvaret, förhindra virusinfektion, och för att lättare kunna hantera ångest och stress.

Camu Camu stöttar tandköttet, ögonen, huden och funktioner i hjärnan och hjärtat. C-vitaminet bidrar även till att bygga upp kollagen i bindväven, underlätta läkning, och avlägsna tungmetaller ur kroppen.

• Stödjer synen
• Stödjer immunförsvaret
• Skapar lugn vid stress och ångest
• Skyddar din kropp från virus och infektion

Dos: 1 tesked Camu Camupulver  som kan intas 1-2 gånger per dag. Camu Camu-pulver kan blandas direkt med vatten.

https://www.youtube.com/watch?v=l205hbjQmqc

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.