maxresdefault 146

Husapotek 18; Amazing! Bipollen

Bipollen består av klumpar från hanfröer och nektar från växter som blivit besökta av bin.

Svensk bipollen är riktigt fullproppad med näringsämnen, cirka 205 bioaktiva ämnen, 27 mineraler, 16 vitaminer och 22 aminosyror.

Dess innehåll av vitaminer är mycket koncentrerad och har högre halter än grönsaker och frukt. De innehåller de flesta enzymer och koenzymer som vår kropp behöver. Enzymer behövs för vår matsmältning och läkningsförmåga.

 

  • Stärker blodkärlen
  • bipollenFörebygger inre blödningar, åderförkalkning och benskörhet och hormonrubbningar
  • Infektioner förebyggs
  • Stimulerar syreupptagningen
  • Förbättrar minnet och koncentrationen
    En del kan uppleva irritation i mag- och tarmkanalen och att det ger en utdrivande och laxerande effekt. Andra allergiska reaktioner kan vara att man blir uppsvälld, får hjärtklappning och andningssvårigheter. Börja med mindre doser (ca 1⁄4 tsk) bipollen. Det är bättre att äta lite, och sedan öka dosen, än att inte äta bipollen alls för att man är känslig i början.  Allt om bipollen näringsvärde

Bipollen nyttigt:

Livsavgörande! Utmattningsskolan räddade mitt liv, med start dag 1

 

Petrea K Marklund, sjukskriven i 17 år, nu helt återställd föreläser om UMS-metoden

Sprid kunskapen, och tipsa sjuka!

2 kommentarer till “Husapotek 18; Amazing! Bipollen”

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.