En osedvanligt obildad doktor

En medlem klagade över att läkaren kallat diagnosen för “en slaskdiagnos” och medlemmen blev väl så chockad att hon teg? I det läget bör man viska:
– Men, doktorn! Skrik inte så högt om att du är obildad! Det är inte bra för ditt eftermäle!

Stöter man på den typen av världsfrånvända människor kan man be dem scanna skallen. Eftersom en av de tio delarna av sjukdomen är miljögifter är det rätt logiskt att det hela är mätbart, och utredningsbart, om man vill. Jag får intrycket att man inte vill, i Sverige.

Den strategin kommer aldrig att fungera, eftersom allt fler insjuknar, och vi hittar allt fler medlemmar som är t.ex. uranförgiftade. Marinerar man den mänskliga hjärnan i uran blir det såväl spår- som kännbart men vi noterar att det finns människor som är så arroganta inför sjuka att de klämmer ur sig det till förgiftade människor;
– Slaskdiagnos!!!

Not just lazy: Chronic fatigue is real, new brain scans show
1d274907100336-today-brain-scan-141028-today-inline-largeIt took two years and six doctors before Lindsay Sihilling was diagnosed with chronic fatigue syndrome. Though it helped to have an explanation for the crushing fatigue, mental fogginess and constant flu-like symptoms, Sihilling still faced the skeptics who were sure it was just a made-up disease to cover for laziness.

“For me [the diagnosis] was not, and still is not, enough,” said the 27-year-old St. Louis writer. “It doesn’t get taken seriously. People don’t realize it can be completely debilitating. We need hard science that this is real, that supports these very vague symptoms.”

That hard evidence may finally be here.

Using new imaging methods, Stanford researchers found distinct differences between the brains of patients with chronic fatigue syndrome and those of healthy people, according to a study published in Radiology Wednesday. Läs mer

Sprid kunskapen, och tipsa sjuka!

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.