Äter du mediciner?

New research is revealing that many cases of depression are caused by an allergic reaction to inflammation.  Tim de Chant of NOVA writes: “Inflammation is our immune system’s natural response to injuries, infections, or foreign compounds. When triggered, the body pumps various cells and proteins to the site through the blood stream, including cytokines, a class of proteins that facilitate intercellular communication.  It also happens that people suffering from depression are loaded with cytokines.”  Inflammation is caused by obesity, high sugar diets, high quantities of trans fats, unhealthy diets in general, and other causes. Läs mer   Googleöversatt

 

Sex miljoner svenskar är inte ”tillräckligt hjärtfriska”.  Nästan en miljon är deprimerade.
750 000 kvinnor har östrogenbrist och torra slemhinnor. Åtminstone enligt läkemedelsföretag och vissa forskare.

Allt fler svenskar får diagnoser och piller.
Nu varnar en grupp allmänläkare för ”sjukifieringen” av svenskarna.
– Vården och läkemedelsindustrin gör friska sjuka, säger allmänläkaren Lotte Hvas.
Läs mer

 

Kerstin var beroende av smärtstillande läkemedel
Apoteken anmäler allt fler fall där läkare misstänks skriva ut för mycket narkotikaklassade mediciner, visar SVT Nyheters granskning. Kerstins anhöriga försökte förgäves få sjukvården att sluta ge henne de farliga och beroendeframkallande medicinerna. – Vården är langare. Det är helt galet, säger dottern. Läs mer 

 

Varför fungerar Utmattningsskolan?
 – Därför att vi slår ner inflammationer.

 

Bakterier kopplade till depression (eng)

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.