Ett skifte inom sjukvården är på gång

År 2014 skrev jag en artikel om en svårt utmattad och cancersjuk kvinna
Hon bad om hjälp via FB, och förmodligen hade hon kommit på att det finns andra metoder än västs vanliga. När jag läser hennes sambos text nedan ser man rätt klart att hon sökte sig aldrig utanför den även om hon försökte. Hon dog år 2015.

Jag kan skönja ett skifte snart:

Läkare varnar: Vården står inför en stor förtroendekris – Läkartidningen

Läkarförbundet slår larm: Landets sjukhus är livsfarliga | SVT Nyheter

Läkarkåren är medansvarig för dagens djupa vårdkris – Läkartidningen

När jag skrev artikeln fick jag en del e-brev ifrån folk som grälade lite, och som ansåg att ingen kan väl ge henne en bättre vård än den svenska. Gissningsvis kan hon ha fått detsamma. Ingen spöar de arroganta världsmästarna, den humanitära stormakten, uppe vid Nordpolen.

Idag den 25:e juli 2017 kommer jag inte att få den typen av meddelanden
Ett skifte är på gång; men det kommer att ta tid. 2015 var den numera avlidne Henning Mankell ute i media och öste beröm över vården. Det är lite märkligt eftersom alla tycks dö av den. Läser man Utmattningsskolans mögelskadade medlems historia blir man mörkrädd.

Hon ber om hjälp

Hej.

Jag behöver allas hjälp med att dela detta!

Mitt namn Jennie Renholm och för lite mer än ett år sedan fick jag reda på att jag har cancer.
Det är en ovanlig cancersjukdom som kallas för malignt Feokromocytom.
I januari 2014 blev jag opererad i över 8 timmar och läkarna plockade över 100 metastaser. Läs mer

 

1 129 läsare av artikeln har klickat på ”Gilla”, och det är som killen ifrån Libyen sa; konstigt att alla talar om miljön jämt då ingen bryr sig om människor.

Jag har själv varit sjuk i Sverige, och vill man bli illa behandlad ska man vara det just i Sverige som förmodligen är världens omänskligaste land. Läs mer

Han anmäler vården efter sambons död
 Jennie Renholm från Rolfstorp drabbades av cancer när hon var 32 år. Hennes sambo Mikael Blasiak är starkt kritisk till den vård hon fick. Han anser att Jennie ordinerades alldeles för stora doser narkotiska preparat och att hanteringen av läkemedlen var under all kritik.

[…]

Något som Jennie tyckte hjälpte en del mot smärtan var att bada. Hon kunde ligga flera timmar i badet. Det var vårdteamet kring Jennie informerade om. Vad de inte sa var att det inte var bra att bada varmt med Fentanylplåster.
– Dosen blir upp till 130 procent vid yttre värmepåverkan, fick jag senare veta, säger Mikael.
Läs mer

Sprid kunskapen, och tipsa sjuka!

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.