Christina skriver “Öppet brev till Annika Strandhäll”

Kära Annika Strandhäll vikarierande folkhälso- och sjukvårdsminister.
Jag som skriver är en kvinna på snart 44 år som har varit sjuk i snart 13 år i utmattning.

Det du föreslår hade tagit död på mig, jag hade fullt upp att överleva utan att tvingas ut i jobb för tidigt.

Jag har varit ensamstående mamma till 2 barn i snart 12 år. Min vardag har bestått i att överleva de perioder jag har varit heltidssjukskriven. Jag har knappt klarat att ta hand om mitt hem, jag har fått hjälp av anhörig och vänner periodvis när det har varit som värst. Hur menar du att jag ska orka iväg och jobba då?

Jag vilade och sov väldigt mycket när det var som värst
Om jag ska beskriva det på något vis med ord så är det som att leva i ett helvete fast här på jorden. Det är fruktansvärt milt sagt. Tänk dig att gå till jobbet när du inte ens orkar ta på dig kläderna, duscha, borsta tänderna eller håret.

Hur ska man klara av att jobba då man inte ens klarar att tänka riktigt?
Koncentrationen funkar inte, man klarar inte prata riktigt för fel ord kommer ut ur ens mun. Man tappar tråden mitt i en mening, hur tror du att man ska kunna jobba när man glömmer bort vad man är på väg att göra?

Jag har glömt mat på spisen, det är ett under att det inte har hänt värre olyckor här hemma än förstörda kastruller och stekpannor.

Jag blev faktiskt rädd när jag läste vad du sa,det skrämmer mig riktigt mycket
Du kommer att ta livet av (indirekt) många människor,för det du begär av utmattade är inte mänskligt.
Skulle du kunna gå och jobba när det känns som du har 40 grader i feber? För så kändes det när jag var som sjukast.

BRUKAR du gå och jobba när du har 40 grader i feber?
Testa det i några månader först, sen kan du fundera på om det är ett bra förslag att tvinga ut sjuka människor i arbete.

Det är bra att du tar dig an denna fråga men du börjar i fel ände, du måste se till att hjälpa människor att bli friska innan du kräver av dem att de ska jobba. Just nu har du gjort det till en ekonomisk fråga och inte till en hälsofråga.

På tal om att ha råd att vara sjuk, tror du att det är lönsamt att vara sjukskriven eller utförsäkrad??
Nej det är ENORMT påfrestande och stressigt att ha den pressen att varje månad försöka få ihop sin ekonomi.

Det gör tillfrisknandet ännu svårare
Om det finns någon psykisk ohälsa i utmattningen så är det den hemska ekonomiska situationen som skapar den ohälsan.

Idag så kan inte västerländsk vård bota utmattning, eftersom svenska läkare egentligen inte vet vad som är orsaken till dessa “utmattningar”. De råd vi får om att motionera, gå i kbt mm är helt verkningslösa.
Motion är t o m livsfarligt för oss eftersom vi överbelastar en kropp som redan arbetar för fullt på att överleva.

Jag är med i en facebookgrupp för utmattade: Utmattningsskolan.
Vi har hjälp av Lena Holfve i skolan. Hon baserar skolan på Ayurveda, eftersom hon var i Indien och blev frisk från sin utmattning där. Hon var så sjuk att hon var nära att dö när hon anlände till Indien. Hon har skrivit en manual baserat på sin egen behandling som vi följer och vi använder oss av Indiens läkemedelskonst; Ayurveda

För våra utmattningar som egentligen består av tungmetallsförgiftningar, parasiter, mögel eller andra sjukdomsrötter KAN BOTAS.

För att kunna bota oss själva (eftersom svensk vård inte kan) så måsta vi hitta vad som gjort oss sjuka och få stopp på inflödet av det.

Flera i skolan har blivit friska, men det krävs en del av oss för vi måste bli våra egna detektiver och hitta vad som gjort oss sjuka.

Själv är jag inte helt frisk än men har kommit en god väg på dessa 9 månader jag har varit med i utmattningsskolan.

Jag är friskare än jag har varit på 13 år
Så nu ber jag dig å alla riktigt sjuka människors vägnar: hjälp dem att bli friska innan du käppjagar dem ut i jobb.

De vill inget hellre än jobba,men deras kroppar mäktar inte med det.

Bara att läsa denna artikeln får dem att bli ännu mer stressade över den livssituation som de sitter fast i.

Mvh Christina

Annika Strandhäll: Vi har inte råd med det här

Sprid kunskapen, och tipsa sjuka!

4 kommentarer till “Christina skriver “Öppet brev till Annika Strandhäll””

  1. Så bra att någon orkade kommentera Strandhälls oerhört okunnigt och arrogant debattinlägg!
    Hon har uppenbarligen ingen som helst kunskap om utmattning när hon jämför med trötta bullmammor!

  2. Bra beskrivning av problematiken med utmattning. Har man PTSD och depression utöver utbrändheten är det omöjligt att återkomma i arbete innan man blivit av med utmattningssyndromet och depressionen. Ekonomisk stress och överkrav från myndigheter förvärrar symtomen och gör dem kroniska. Att myndigheter tillåts jaga och straffa sjuka och därmed skapa ett helvete för redan sjuka är grymt och ovärdigt ett demokratiskt land. Så gör bara de politikern som vill förgöra sjuka och därmed hjälpa arbetsgivarna att välja och vraka för att få billig arbetskraft.
    Vi behöver politiker som värnar arbetstagare. Det finns redan flera partier som är på arbetsgivarnas sida.

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.