Utmattningsskolan skickar tankar, mod och kärlek till läkarna

En medlem skrev:
Hört av läkare i dag: Läkarförbundet har anmält Försäkringskassan….medicinskt okunnig personal sitter och bedömer patienternas status… En annan läkare har berättat att en femtedel av läkarna i Stockholm lider av utmattningssyndrom och det saknas 400! husläkare i Stockholm ?och värre lär det bli ….? ( det går bra för Sverige sägs det….) jag skriver detta för att ge en smula hopp för er som kämpar m FK

Ska de klara vad de har föresatt sig behöver de vara känslomässigt starka människor
Utmattningsskolans gåva till dessa stridande och modiga läkare får bli denna rätt underbara video:

 

Sprid kunskapen, och tipsa sjuka!

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.