En stor skillnad mellan öst och väst

toxoplasma_lifecycle_bam1I vår kultur har djur mänskliga rättigheter, men det har inte nödvändigtvis människor, och djur är idag barn. De får leksaker, och mänskliga namn, och folk lägger förmodligen ner mer pengar på djuren än på sina gamla.

Dessutom är djuren inne 
Här på norra Cypern  är de ute, också familjehundar kan springa omkring lösa och har kul. De  betraktas som djur, och inte som barn.

Jag har ofta funderat på varför det är så enormt stora mentala skillnader mellan öst och väst, och tanken är rätt svindlande att det kan bero på vår djurhållning???

Västmänniskan lyfter upp dem
Hundar liksom katter lyfts väldigt ofta upp, som om de vore småbarn som ska skyddas, och det om något visar att de behandlas just som barn. Lyfter man upp hundar lär man dem att världen är mycket farlig och de kan lätt utveckla rädsla och bjäbbighet.

Sjukdomen orsakas av en protozo, Toxoplasma gondii. Katt är den viktigaste reservoaren för parasiten. Toxoplasma oocystor utsöndras i kattens avföring. I fuktig miljö kan sedan cystorna vara infektiösa upp till ett år.

Parasiten kommer ut i cirkulationen och kan kapslas in i muskulatur och hjärna. Hos immunsupprimerade, ex HIV-infekterade med låga CD4 tal (oftast under 200×106/ml), kan dessa reaktiveras och ge symtom.

En gravid kvinna som nysmittas kan smitta sitt foster. Annars smittar inte sjukdomen mellan människor. Antal seropositiva i vuxna normalbefolkningen i Sverige är ca 15-25 % (de högre talen i södra Sverige).

Toxoplasmos är inte anmälningspliktig.

We finally know how the ‘mind-altering’ cat parasite controls our immune response
1 in 2 people are infected.
Up to 50 percent of global population is infected by the ‘cat parasite’ Toxoplasma gondii, and in some areas, the infection rate is as high as 95 percent. Unless you get tested, there’s no way of knowing that you’re infected, but it’s been associated with a number of mental disorders, such as schizophrenia and bipolar disorder.

Yep, Toxoplasma is everywhere, and while the jury is still out on how much it actually messes with our minds, scientists have finally figured out why it’s so good at dodging our body’s immune response. Läs mer

Hur man tar livet av dem

Sprid kunskapen, och tipsa sjuka!

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.