Dåliga läkare ska bytas ut

 

Den humanitära stormakten i sitt esse!
malinSer vi längre fram då man kommer betrakta vårt akuta tillstånd som hjärnskador lär denna grupp läkare säga som alla andra fega monster har sagt i alla tider:
 – Jag visste inte!

Min egen svenska läkare sa åtminstone som det är:
 – Vi kan inte det här, alla bara gissar!

Han blev synbart glad då jag meddelade att jag tänkte åka till Asien för att få vård.

Skolan rekommenderar alltid sina medlemmar att byta ut såna här läkare mot ärligare och kärleksfullare varelser, och mot läkare som är villiga att sätta sig in i ny forskning:

Stanford Study Shows Link Between Fatigue and Abnormal Brain MRI Images

Abnormal brain MRI images and CFSScientists at the Stanford University School of Medicine have found specific changes in the brains, particularly the white matter, of patients with Chronic Fatigue Syndrome (CFS). Compared to a normal person the CFS patients often showed abnormal brain MRI images. Below, we’ll discuss how this may correlate to adrenal fatigue syndrome.

Patients with CFS have dealt with a number of misunderstandings due to their condition, from people who think the affected person is a hypochondriac, to thinking they are just lazy. These findings are a first step to validating the experience of chronic fatigue. Läs mer

 

Hur mår psykiatrin?
Flera namnkunniga personer har på senare tid kritiserat både behandling och diagnoser inom psykiatrin, vissa går så långt som att säga att vården gör mer skada än nytta för många patienter. Läs mer SvR

Sprid kunskapen, och tipsa sjuka!

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.