Kan man byta ut äkta gurkmeja mot kapslar?

Man kan aldrig byta ut något i skolans recept utan konsekvenser dvs. man förlorar den avsedda funktionen. Den äkta hettar vi upp under avsevärd tid, låter den småputtra runt 100C+, och vi har i andra kryddor som aktiverar den curcumin som finns i den.

supergoldenmilk_webDet var nåt mediaorgan som hade undersökt ”gurkmeja”, och fann den verkningslös, och det är väl inte helt otroligt att de använt kapslar eller steriliserad och död gurkmeja.

Det finns mängder med internationella studier som visar att den äkta varan är enormt potent som inflammationsmedicin. Det senaste rönet är att den även kan användas mot posttraumatisk stress. Källa

Man kan köpa tomma gelatinkapslar, och fylla dem med pastan, och frysa dem, om man inte gillar smaken.

”Gurkmeja” som säljs i kapslar blir också uppseendeväckande dyra. De tar 2-300.- för en burk.

”Conclusion
I hope this article has cleared the confusion of curcumin and curcuminoids. Curcuminoids are a group of compounds that impart the golden yellow pigment to Curcuma species and curcumin is the most important curcuminoid.

For convenience sake manufacturers use the terms interchangeably but from the scientific point of view they are not the same. Any supplement stating that it has 95% standardized curcumin intends to say that 95% of the composition is curcuminoid mixture.” Läs mer

Lämna ett svar

Din e-postadress kommer inte publiceras. Obligatoriska fält är märkta *

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.