Vaniljen använder vi inte för smakens skull

LEKTION: Nej, vanilj använder vi inte för smakens skull utan för dess funktion. Jag kommer aldrig någonsin be er äta eller dricka något utan funktionstanken bakom. I skolan sen kommer ni får lära er viktiga livsmedels funktionern för ingen kan bli frisk utan den kunskapen. Vaniljen piggar upp hjärnan och ger sig på inflammationen. Smaktänkandet är urtypiskt väst. Vi går på smak och utseende, och aldrig på funktion. Läs mer

 

Sprid kunskapen, och tipsa sjuka!

2 kommentarer till “Vaniljen använder vi inte för smakens skull”

  1. Går det lika bra med ekologiskt vaniljpulver istället för flytande som du skrev i receptet av guldmjölken?
    Mvh
    Kristina

Lämna ett svar

Denna webbplats använder Akismet för att minska skräppost. Lär dig hur din kommentardata bearbetas.